Категорії розділу

Мої фотографії [44]
Моя сім'я [9]

Вхід на сайт

Пошук

годинник

пензлі світу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0




Неділя, 06.10.2024, 08:25
Вітаю Вас Гість | RSS
Сайт історика Данівської ЗОШ І-ІІІст
Головна | Реєстрація | Вхід
Фотоальбоми


Головна » Фотоальбом » Мої фотографії » знамена Чернігівського полку 1651

знамена Чернігівського полку 1651

Козацькі прапори
Можна сміло стверджувати, що український прапор найбільше модифікувався за часів Запорозького козацтва. На той час єдиного прапора для всієї України не існувало. Корогви були різнобарвні із зображенням зірок, хрестів, сонць, місяців, гетьманських або місцевих гербів.

У Київських прапорах, які збереглися в описах з часів визвольної війни Богдана Хмельницького, вживалися такі кольори: червоний і малиновий — 8 разів, білий — 7, блакитний — 6, жовтий — 5, чорний — 4, зелений — 1 раз. Всього збереглося 14 описів прапорів.

Ось один з описів очевидця штурму м. Гомеля в 1651 p.: «Наступ почався 4 червня в неділю. О восьмій годині рано, при зміні варти, побачили спершу корогву червону з білим хрестом і білою обвідкою, потім показалася друга червона корогва, а коло неї три білі і дві чорні, і дві жовтооблочисті (тобто жовто-блакитні), і під ними 8 тисяч козаків кінних і піших вибраного війська».

Група козацьких прапорів Київського полку

Група козацьких прапорів Київського полку

Група козацьких прапорів Київського полку 1655 р.

Взагалі, до середини XVII століття головним прапором козачої держави було червоне полотно із зображенням Архангела Михайла. Великий прапор (корогва) Січі описувалися так: на одній стороні на червоному тлі Архангел Михайло, на іншій - білий хрест, золоті сонце, півмісяць і зірки.

Подібне розцвічення прапора запорожців деякі дослідники схильні зв'язувати з даниною пам'яті козацькому вождеві Дмитру Байді-Вишневецкому, нащадкові турово-пінскої вітки Рюриковичів (мав родовий герб схожої композиції).

Прапор з архангелом Михайлом з'явилося при Б.Хмельницькому. Розповідаючи про облогу Львова в 1655 році, сучасник писав: "Хмельницького їхав як гетьман... За ним несуть новий червоный прапор, бунчук з кінського білого хвоста, над ним на білій китайці вишитий його герб: Абданк із хрестом". Другий прапор прикрашений зображенням Святого Михайла, що вбиває змія.

“Абданк” - польський герб. У щиті зображується фігура на зразок літери “W”. Легенда говорить про походження герба наступне. У стародавності місто Краків осаджував жахливий дракон. Швець Скуба зробив з телячої шкіри опудало, набив його сіркою й застромив палаючий смолоскип. Дракон проковтнув опудало й обпалив внутрощі. Щоб остудитися чудовисько прийнялося пити воду з Вісли й пило поки не лопнуло. Князь Крак подарував Скубі герб із літерою W (Wawe) на згадку про Вавельский пагорб, де проживав дракон. Назву герба зв'язують із одним зі Скарбеков, якого король Болеслав Кривовусий відправив до германського імператора Генріху. Імператор показав послові свою скарбницю. А Скарбек, не бажаючи здатися бідним, не замислюючись, кинув у неї своє золоте кільце. Імператор подякував: “Habe dank”.

Прапор Богдана Хмельницького
Особистий прапор Хмельницького. Зберігається у фондах стокгольмського Військового музею

Прапор Богдана Хмельницького “Абданк” (1655, Варшава, Львів).

У фондах Музею Армії в Стокгольмі зберігається прапор Богдана Хмельницького. Як припускають історики цей прапор був втрачений козаками Хмельницького в битві з поляками при Берестечку в 1651 році; під час окупації шведами території Польщі (1655) козацький прапор імовірно виявився серед трофеїв. Прапор являє собою коричневе полотнище з укосом (по збережених акварелях його первісні кольори - червоно-жовтогарячий), у центрі на білому тлі зображені золоті хрест, шестикінечні зірки, срібний півмісяць і літери "Б.Х.Г.Е.К.МЛО.В.З." (Богдан Хмельницький - гетьман його королівської милості Війська Запорізького).

Окремі курені, полки, паланки також мали свої прапори, при чому всіляких квітів і малюнків. Звичайно прапори несли релігійну символіку.

C cередини XVI століття своєрідним гербом Запорізького козацтва став козак з мушкетом. Печатка з таким зображенням була подарована польським королем Стефаном Баторієм гетьманові в 1576 році. На прапорах козак звичайно зображувався на жовтому тлі, одяг козака - червоних кольорів.

Козак з мушкетом зображувався як на головних полкових прапорах - корогвах, так і на прапорах, сотенних корогвах і значках. Ордер гетьмана К.Разумовского від 18 вересня 1755 року регламентував вид полкових і сотенних прапорів. На одній стороні повинен був розміщатися козак з мушкетом, а на звороті полковий або сотенний герб. В 1758 році при виготовленні блакитних сотенних прапорів для Ніжинського полку замість сотенного герба (якого ймовірно не було) минулого використані літери найменування сотні в декоративному обрамленні.

Для морських походів запорожці використали білу корогву зі Святим Миколою.
Корогва для морських походів

Велика корогва для морських походів Прапор Війська Запорозького знаходиться у фондах Львівського історичного музею

У Державному Ермітажу в Санкт-Петербурзі (Росія) зберігається прапор Запорізького війська, що представляє собою червоне полотнище, на лицьовій стороні якого зображений двоглавий орел із зірками, "Рятівник, що благословляє козаків на лайку, із сімнадцятьма зірками
Дещо по темі:



Козацькі січові корогви середини XVIII
329 0 5.0

Додано 18.03.2015 історик

Всього коментарів: 0
avatar

Copyright MyCorp © 2024