Вхід на сайт

Пошук

Календар

«  Липень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

годинник

пензлі світу

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0




Понеділок, 08.07.2024, 00:34
Вітаю Вас Гість | RSS
Сайт історика Данівської ЗОШ І-ІІІст
Головна | Реєстрація | Вхід
коли до України завезено


Картопля

Батьківщина картоплі — Південна Америка. Тамтешні індіанці за декілька тисячоліть до нашої ери із приморожених і потім висушених картоплин почали готувати основну свою їжу — "чуньо". Була вона такою вартісною, що слугувала замість грошей — як основна одиниця обміну.

"Сушене м'ясо без "чуньо" подібне до життя без кохання" — це індіанське прислів'я збереглося донині.Highslide JS

В Європі картоплю вперше згадано в книжці іспанського історика Педро Ч'єза де Лекон "Хроніка Перу", що вийшла 1553 року в місті Севільї. Розповідаючи, як конкістадори 1536-го завезли цю рослину на свій континент, де Лекон зазначає: "Паппа — це особливий вид земляних горіхів. Зварені, вони стають м'якими, як печений каштан. При цьому покриті шкіркою, не товщою за шкірку трюфеля". Трюфель — підземний трубчастий гриб, а паппа — назва картоплі мовою перуанських індіанців.

Формою бульб перша завезена до Іспанії картопля часто нагадувала людські фігурки, тож навіювала страх на забобонних жителів країни і не прижилася. В Італії перуанську "паппу" назвали "тартуфолі" — через зовнішню подібність до трюфелів. Звідти вона поширилася по всій Європі. Але її ще довго не їли. У Німеччині, приміром, картоплю спочатку вирощували задля квітів на клумбах перед палацами та в горщиках на підвіконнях. А позолочені плоди вішали на різдвяну ялинку. У Франції до кінця ХVІІ ст. квітами картоплі було модно прикрашати костюми й зачіски, складати з них букети.

На ринковій площі французького міста Мондидьє встановлено пам'ятник аптекарю Антуану Пармантьє (1737–1813). Завдяки його завзятій пропаганді французи почали масово вирощувати картоплю для їжі. Доти нею лише годували свиней. А прусський король Фрідріх Великий (1712–1786) іще раніше оголосив вирощування і споживання картоплі національним обов'язком німців. Саме цей овоч на початку ХІХ ст. в Європі спричинив демографічний вибух, кажуть експерти.

Російська цариця Катерина ІІ, німкеня за походженням, 1765-го видала наказ відправити до всіх губерній "земляних яблук на розплід". Під неї стали відводити найкращі землі від Балтики до Камчатки. Та толком не пояснили селянам, ані як її правильно вирощувати, ані як споживати. Вони часто труїлися її зеленими ягодами, бо гадали, що саме їх слід їсти. Усе це врешті-решт викликало так звані картопляні бунти. А проти розпорядження 1841 року "О мерах к распространению разведения картофеля" у північних губерніях імперії та на Приураллі й Поволжі повстали понад 500 тис. селян. Вони знищували картопляні поля й били чиновників. Крім росіян, бунтували марійці, чуваші, удмурти, татари, комі. Уряд вислав війська, запровадив розстріли.

В Україні картопляних бунтів не було. Бульбу поступово впровадили здебільшого німецькі колоністи. Спочатку на Півдні — колишніх запорозьких землях. Саме слово "картопля" — перекручене німецьке "картоффель".В Україні її вперше посадили в 1805 році в Харківській губернії.

Тарас Шевченко в написаному 1845 року посланні "І мертвим, і живим, і ненарожденим землякам моїм" про це згадує:

І на Січі мудрий німець

Картопельку садить,

А ви її купуєте,

Їсте на здоров'я

Та славите Запорожжя.

А чиєю кров'ю

Ота земля напоєна,

Що картопля родить?

Вам байдуже. Аби добра

Була для городу!

До появи в нас картоплі — у різних регіонах називають її бараболею, бандуркою, бульбою, мандибуркою — українці їли переважно каші з круп, страви з борошна й сирі та квашені овочі. Доки картопля не прижилася, в Україні її називали чортовим яблуком, земляною грушею, ріпою диявола, собачими яйцями. Коли ж уже стала "другим хлібом" — завдяки вдесятеро вищій за зернові врожайності — про її походження заговорили інакше.

— Бог створив бандурку на то, щоб і бідняк мав із кого шкуру дерти, — приміром, казали на Лемківщині.

Протягом ХІХ ст. картопля поширилася в Україні від Карпат до Слобожанщини. Найкраще ж родить на Поліссі. Тут навіть є звичай: щоб картопля вродила велика, під час садіння треба вибрати найбільш огрядну жінку й декілька разів стукнути її дупою об землю.

1 500 000
Стільки ірландців загинули, за приблизними підрахунками, під час Великого голоду через неврожай картоплі в 1845–1849 роках. І стільки ж людей із країни-острова мусили емігрувати до Америки. У м'якому й вологому кліматі Ірландії картопля добре родила навіть на неплодючих ґрунтах. Тут нею швидко зайняли третину орних земель. Вона стала головним харчем ірландців. Та 1845 року з Мексики до Європи завезли фітофтороз — хворобу картоплі, спричинену паразитичними грибками. На острові загинув увесь урожай. Так тривало кілька років поспіль. Ірландці ж уже дуже залежали від картоплі, тому недорід призвів до катастрофи.

Років із 30 тому картоплю садили пізніше, ніж нині, — у середині травня, збирати починали у вересні. Тепер садять із кінця квітня й до травневих свят. Збирають у середині серпня.

             Троянда: історія і опис квітки                    

Мабуть, ні про одному рослині не існує стільки міфів і легенд, як про троянду – ця квітка з’явився на землі багато мільйонів років тому і до сих пір користується підвищеною популярністю у квіткарів всіх країн світу. Троянди шанувалися і в Стародавній Персії, і в Греції, і у Франції, а от у Росії ця квітка довгий час вважали язичницьким символом. Високі декоративні якості цієї рослини оспівуються в піснях, йому присвячують оди і трактати, багато стародавні роду поміщають його на свої герби.

Легенди про квітка троянда: де і як з’явилися ці рослини


За свідченнями археологів, троянди існують приблизно 35 мільйонів років — так датуються знахідки скам’янілих рослин.

Історія квітки троянда почалася в Стародавній Індії: саме звідти до наших днів дійшло перша згадка про цю рослину.

В одному з трактатів розповідається, що якщо чоловік приніс цареві троянду, то за законом він може просити у царя чого завгодно.

Як з’явилася квітка троянда, в цій рукописи не йдеться, зате є красива легенда, з нею пов’язана:

Одного разу в розкрився бутоні троянди, що складається з 108 великих і 1008 маленьких пелюсток, з’явилася найкрасивіша на світі жінка — Лакшмі. Охоронець Всесвіту Вішну, побачивши її, поцілував і зробив своєю дружиною.

Згідно з цією легендою про троянду, Лакшмі стала богинею краси, а сама рослина — символом божественної таємниці і божественним квіткою.

Перше матеріальне підтвердження того, де з’явилися троянди, було знайдено в алтайських курганах (V—IVтыс. до н. е..) — в них знайшли срібні монети з висіченими на них трояндами.

Особливо шанувалася троянда в Стародавньому Ірані (Персії), і за назвою троянди — «гюль» — цю країну часто називали Гюлістан.

Тут є свій міф про кольори троянди та історії їх походження:

Перська легенда про рослину роза говорить: одного разу до Аллаха з’явилися діти Флори, поскаржилися на вічно сонний лотоса і попросили призначити їм замість нього нового повелителя; Аллах призначив правителькою білу троянду з гострими шипами; побачивши нову царицю квітів, соловей в захваті так сильно притиснувся до неї грудьми, що поранився, а пелюстки стали рожевими.

Нащадки давніх персів придумали новий міф про троянду, згідно з яким біла квітка виріс з крапель поту пророка Магомета:

Коли він вночі сходив на небо, з крапель поту супроводжував його сходження архангела Гавриїла — червона троянда, а з крапель поту колишнього при Магометі віслюка з’явилася жовта троянда.

Звідси йде шанобливе ставлення мусульман до троянди і їх віра в очищувальну силу рожевої води.

Звідки взялася роза: міфи про квітку

Найбільш раннім зображенням троянд в Європі є фрески Кносського палацу на Криті, які датуються XVI ст. до н. е. Приблизно в той же час троянда мала велике поширення і в Єгипті. При розкопках єгипетських гробниць 170 р. до н. е. виявлені вінки з троянд, які так добре збереглися, що вдалося навіть встановити їх ботанічний вид.

Стародавні греки вважали троянду даром богів і вірили, що вона з’явилася з білої піни, що покривала тіло Афродіти, що виходить з моря при народженні. Оцінивши новий красивий квітка, боги тут же окропили його нектаром, завдяки чому у троянди з’явився найтонший божественний аромат. Але нектар не зробив квітка безсмертним, тому що злі сили позаздрили його красі.

Роза залишалася білою, поки не сталося нещастя. Афродіта отримала звістку, що її коханий Адоніс смертельно поранений вепрами. Не розбираючи шляху, богиня краси побігла до місця трагедії. Кілька крапель її крові впали на троянду, і з білих пелюстки її стали яскраво-червоними.

Інший міф про те, як з’явилися червоні троянди, говорить, що ця квітка світу подарував Амур. Якось під час бенкету богів Амур, пурхаючи, перекинув посудину з нектаром, і ця чарівна рідина надала квітів дивний запах і пофарбувала в червоний колір.

Як бачите, у кожного народу є свої легенди, звідки взялася троянда, і це додає прекрасному квітці привабливості.

Легенда, звідки з’явилася назва «троянда»

Якщо говорити про те, звідки взялася назва «троянда», то стародавні греки впевнені, що воно з’явилося завдяки богині Флору:

Згідно з цим міфом про троянду, Флора примудрялася досить довго уникати зустрічі з Амуром, але той все-таки наздогнав її і вразив своєю стрілою. Флора запалала любов’ю, але тепер Амур почав її уникати. У відповідь богиня створила квітка, який би сміявся і плакав, поєднував у собі смуток і радість. Побачивши квітку, вона захотіла присвятити його своєму коханому і назвати «Ерос», але запнулася і сказала тільки «рос», і з тих пір всі називають цю квітку трояндою.

Але і це ще не всі версії!

Ще одна легенда про те, звідки з’явилася троянда, також пов’язана з Амуром:

Нібито закохана в нього богиня полювання Діана якось у нападі ревнощів до вродливої німфи Розалії вбила її, поранивши колючими кущами терну. Засмучений Амур, знайшовши бездиханне тіло коханої, заплакав, його сльози падали на тернина і перетворювалися в дивовижної краси квіти — троянди.

Стародавні греки любили троянди, ці квіти використовували для прикраси жител, храмів численних богів (і в першу чергу, звичайно, Афродіти) і громадських будівель, колісниць і вулиць. Їх носили на голові у вигляді вінків як знак трауру ними прибирали пам’ятники і урни з прахом, бо вірили, що запах троянди охоронить останки від руйнування і буде приємний душам померлих.

З Греції троянда потрапила в Рим, де також стала улюбленою квіткою. Римляни вирощували троянди заради їх пелюсток. Пелюстками наповнювали ароматичні подушечки, додавали їх у парфуми, їжу, косметику, а по святах усипали ними підлоги. У давнину вже була відома технологія виготовлення з пелюсток троянд ароматичного масла.

Після падіння Римської імперії про троянду на час забули, тому що вона вважалася у християн язичницьким символом. У середні століття популярність троянд повернулася і, як свідчать картини того часу, вони навіть стали частиною культу Діви Марії. Під час молитви ченці перебирали чотки, зроблені з сухих плодів шипшини.

Скільки існує сортів троянд

Численні сорти троянд з’явилися наприкінці XVIII століття.

Мало хто знає ще один цікавий факт про троянди: виявляється, розоводством займався навіть Наполеон. В розведення троянд він вкладав величезні кошти. Його дружина в замку Шато де Мальмезон зібрала по тим часам кращу колекцію троянд.

Відомо, що культурні троянди відбулися від дикорослих квітів. Найпоширеніший з них — шипшина, або «собача троянда», родом з Північної Європи. У XTV столітті хрестоносці завезли в Європу з Близького Сходу галльську і дамаську троянди. Вони стали прабатьками, як тепер прийнято говорити, старовинних сортів.

І тільки в XVIII столітті у Франції, а потім в Англію потрапили китайські троянди. Вони відрізнялися більш тривалим періодом цвітіння.

Зусилля селекціонерів в кінці XVIII — початку XIX століть були спрямовані на виведення сортів з повторюваним цвітінням, і ці зусилля були винагороджені отриманням групи нових сортів троянд, так званих ремонтантних (повторюють цвітіння).

А від схрещування ремонтантних троянд з чайними і сортів чайних троянд між собою були отримані чайно — гібридні троянди.

 


Copyright MyCorp © 2024